Vějířky nabité energií

Vějířky nabité energií

Publikováno: 22.11.2011

Zobrazení: 23

Už déle než 5 tisíc let lidé znají a také využívají výjimečné účinky ginkga – prastarého stromu, jehož listy připomínají zelené vějířky.

Ginkgo biloba

Sloní ucho, kachní noha nebo stříbrná meruňka – taková a mnohá další jména dostal jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba, který se nejen ve své rodné zemi – Japonsku – těší značné úctě a oblibě.

Jeho listy obsahují velké množství fl avonoidů, terpenů, organických kyselin a dalších látek, jež se odborně nazývají „ginkgolides". Komplex těchto účinných látek pomáhá rozšiřovat kapiláry v periferním cévním řečišti a zlepšovat průtok krve. To ostatně věděli už čínští léčitelé, kteří drtili listy ginkga a vzniklou kaší obkládali omrzliny – prvně tak využili jedinečnou schopnost jinanu zvyšovat prokrvení v lidském těle.

 Co jste možná netušili...

  • Johann Wolfgang Goethe patřil k velkým obdivovatelům jinanu a složil o něm dokonce báseň nazvanou Ginkgo biloba.
     
  • Na Dálném východě vkládají knihovníci listy ginkgo mezi stránky knih, aby předešli jejich napadení škůdci.
     
  • Když vybuchla v Hirošimě atomová bomba, měla devastující účinek pro lidi i přírodu. Jako zázrakem ale jinan dvoulaločný rostoucí jen několik set metrů od epicentra výbuchu příští rok znovu rozkvetl.
     
  • V roce 1994 byla v Německu Spolkovým úřadem pro zdraví potvrzena účinnost listů ginkgo biloby při prokrvení a výkonu mozku.
Fit a plní energie můžete být i na konci zimy
15.03.2018

Fit a plní energie můžete být i na konci zimy

Přechod mezi zimou a jarem bývá pro náš organismus často velmi náročným obdobím. 

Přečtěte si více
Zobrazení: 36
Vykročte do nového roku s novou energií
03.02.2018

Vykročte do nového roku s novou energií

V novém roce si většina z nás přeje hlavně zdraví a pohodu. Nezůstávejte jen u symbolického gesta, ale udělejte něco pro to, abyste se tak skutečně cítili. Jak jistě víte, tělesná i duševní kondice je nerozlučně spjata s pestrou stravou, která obsahuje vyvážený poměr těch správných živin. Totéž platí o spokojenosti nebo o kráse.

Přečtěte si více
Zobrazení: 3
Do nového roku s novou energií!
21.02.2018

Do nového roku s novou energií!

Cítíte se unavení, a kdyby to šlo, prospali byste zbytek zimy jako medvědi? Dopřejte tělu důkladnou očistu a zbavte ho škodlivin, které se v něm nahromadily během předchozích měsíců.

Přečtěte si více
Zobrazení: 4