Kyselina listová může mít vliv na vývoj řeči u malých dětí

Kyselina listová může mít vliv na vývoj řeči u malých dětí

Publikováno: 21.10.2011

Zobrazení: 191

Nová studie uvádí, že výhody užívání doplňků stravy obsahujících kyselinu listovou v průběhu těhotenství nemusí souviset jen s předcházením vzniku různých vývojových vad plodu, ale že rovněž mohou snižovat riziko závažného opoždění ve vývoji řeči u dětí do tří let.

Studie s 38 954 norskými dětmi ukázala, že děti matek, které v období kolem početí užívaly kyselinu listovou (ať už samostatně či v kombinaci s jinými potravními doplňky), měly nižší riziko zpoždění v souvislosti s vývojem řeči (v porovnání s dětmi matek, které kyselinu listovou neužívaly).

Obrovským množstvím studií byla prokázána souvislost s deficiencí kyseliny listové a vznikem vrozených vad plodu (rozštěp páteře, anencefalie). A tato nová studie ukazuje na další výhodu užívání kyseliny listové v průběhu těhotenství. Studie analyzovala data u dětí, které se narodily před rokem 2008. Vědci se zaměřili na období 4 týdny před a 8 týdnů po početí v souvislosti s užíváním kyseliny listové u matek těchto dětí.

Bylo zjištěno, že 0,9% dětí, jejichž matky neužívaly v tuto dobu žádné doplňky stravy, mělo závažné zpoždění ve vývoji řeči. Podobné výsledky byly pozorovány u dětí  matek, které ve sledovaném období sice užívaly doplňky stravy, ale tyto kyselinu listovou neobsahovaly.

Zdroj: JAMA, 2011, Volume 306, Issue 14, Pages 1566 - 1573

Autoři: C. Roth, P. Magnus, S. Schjolberg et al: „Folic Acid Supplements in Pregnancy and Severe Language Delay in Children“

Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu
09.10.2023

Základní pravidla pro udržení zdraví v dětském kolektivu

Pár dnů ve škole a vaše dítko je opět nemocné? Podobnou zkušenost má většina maminek dětí předškolního a školního věku, protože právě v dětských kolektivech se velmi dobře daří virovým infekcím. Co dělat pro to, aby vaše děti nebyly tak často nemocné? Máme pro vás tipy, které pomohou podpořit imunitu a udržet zdraví dětí v dětských kolektivech.  

Přečtěte si více
Zobrazení: 544
Rybí olej a děti
03.12.2010

Rybí olej a děti

Doplňky stravy obsahující rybí olej můžou snížit krevní tlak u mírně obézních dospívajících dětí.

Přečtěte si více
Zobrazení: 326
Jídelníček pro podporu dětské imunity
26.07.2023

Jídelníček pro podporu dětské imunity

Ačkoliv je téma dětské imunity aktuální zejména v chladných měsících, nejeden rodič si uvědomuje, že podporovat dětskou imunitu je důležité během celého roku. Infekce dýchacích cest mohou v létě nemile překvapit a namísto prázdninových radovánek může děti čekat klid na lůžku. Dětskou imunitu lze výrazně ovlivnit také skladbou jídelníčku. Co by v něm nemělo chybět, vám poradíme.  

 

Přečtěte si více
Zobrazení: 559