Příjem DHA matkou v průběhu těhotenství může podpořit imunitní systém dítěte

Publikováno: 10.08.2011

Dle nové studie může strava obohacená o vysoké dávky omega-3 nenasycených mastných kyselin obsahujících DHA (dokosahexaenová kyselina) v průběhu těhotenství napomoci zvýšit obranyschopnost narozeného dítěte.

Studie publikovaná on-line v časopise „Pediatrics“ udává, že matky, které v těhotenství užívaly doplňky stravy obsahující DHA ve výši 400 mg měly děti, které překonávaly nachlazení rychleji než děti matek, které DHA neužívaly.

„Suplementace DHA v průběhu těhotenství snížila výskyt nachlazení u dětí ve věku 1 měsíce a ovlivnila také dobu trvání onemocnění u dětí ve věku 1, 3 a 6 měsíců“, uvádějí autoři studie.

Nemluvňata byla zkoumána ve věku 1, 3 a 6 měsíců a jejich matky byly vždy dotazovány, zda v minulých dvou týdnech mělo dítě příznaky onemocnění, jako hleny, zvracení či vyrážku a jak dlouho tyto symptomy přetrvávaly.

Zatímco obě skupiny dětí vykazovaly obdobná čísla nemocnosti, u dětí, jejichž matky braly DHA, se snížilo množství příznaků nemoci.

V 1 měsíci věku dítěte bylo zjištěno, že se zkrátila doba trvání u kašle (o 26%), zahlenění (o 15%) a dušnosti (o 30%). Prodloužila se však doba trvání u výskytu vyrážky (o 22%).

Ve 3 měsících věku dítěte bylo pozorováno, že děti, jejichž matky v průběhu těhotenství užívaly DHA, strávily o 14% méně času, kdy byly nemocné.

V 6 měsících věku dítěte – u dětí v DHA skupině byl zjištěn kratší průběh onemocnění – horečka (o 20%), rýma (o 13%), obtížné dýchání (o 54%), vyrážka (o 23%), ostatní nemoci (o 25%). U této skupiny dětí však došlo k nepříliš příjemnému zjištění, a to, že se prodloužila doba, kdy docházelo k záchvatům zvracení (o 74%).

Autoři studie uvádějí, že sami nevědí, co s tímto faktem dělat a podotýkají, že tým vědců stále pokračuje ve zkoumání dlouhodobých účinků DHA. Probíhající zkoumání v Mexiku rovněž dovolí týmu vědců probádat některé z méně povzbudivých zjištění této studie, ale zároveň znamená, že vědci mohou posuzovat další účinky DHA na dětech, tak jak rostou. Autoři studie uvádějí, že je velmi zajímají dlouhodobé důsledky (např. jestli děti z DHA skupiny budou lépe růst a zda budou chytřejší). Vědci chtějí (kromě jiného) studovat i jejich školní výsledky.

Zdroj: Pediatrics
“Prenatal Docosahexaenoic Acid Supplementation and Infant Morbidity: Randomized Controlled Trial”
Autoři: B. Imhoff-Kunsch, A.D. Stein, R. Martorell, S. Parra-Cabrera, I. Romieu, U. Ramakrishnan

Jídelníček pro podporu dětské imunity
26.07.2023

Jídelníček pro podporu dětské imunity

Ačkoliv je téma dětské imunity aktuální zejména v chladných měsících, nejeden rodič si uvědomuje, že podporovat dětskou imunitu je důležité během celého roku. Infekce dýchacích cest mohou v létě nemile překvapit a namísto prázdninových radovánek může děti čekat klid na lůžku. Dětskou imunitu lze výrazně ovlivnit také skladbou jídelníčku. Co by v něm nemělo chybět, vám poradíme.

Vitamin C, selen a zinek, spolehlivá podpora imunity nejen u dětí

Vitamin C, selen a zinek, spolehlivá podpora imunity nejen u dětí

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí děti čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv, kde se viry velmi snadno šíří. Snad každý rodič se tak v zimě potýká s koloběhem nachlazení, které si děti přináší ze školek a škol. Poradíme vám, čím obohatit jídelníček, a podpořit imunitu a celkové zdraví, a to nejen u dětí, ale také u dospělých.

Med a rakytník, spojenci silné imunity

Med a rakytník, spojenci silné imunity

Nachlazení se v chladných měsících vyhne málokomu. Pokud vaši blízcí a většina vašich kolegů v zaměstnání smrká a kašle, není od věci podpořit imunitu a celkové zdraví osvědčenými přírodními prostředky. Co takhle vyzkoušet med a rakytník?