Vitamin C a jeho zdravotní potenciál pro oči a mozek
Publikováno: 20.07.2011
Zobrazení: 435
Nová studie říká, že vitamin C může napomoci správné funkci nervových buněk v oku. A navíc rovněž předpokládá, že tento vitamin může být také velmi důležitý pro mozkové funkce.
Překvapující zjištění vědců z Oregonské university naznačuje, že vitamin C může být potřebný pro správné fungování buněk sítnice, což může mít vliv na centrální nervový systém.
K tomu, aby mohly buňky sítnice správně fungovat “jsme zjistili, že musí být “koupány” v relativně vysokých dávkách vitamin C – a to zevnitř i zvnějšku,” vysvětluje Dr. von Gersdorff, spoluautor studie. “A protože sítnice je součástí centrálního nervového systému, ukazuje se, že vitamin C zde pravděpodobně hraje důležitou roli v celém našem mozku – a tento fakt jsme si neuvědomovali dříve.”
Podle zjištění publikovaných v Journal of Neuroscience, tato nová studie využila pro svůj účel sítnice zlatých rybek, u kterých vědci potvrdili, že mají stejnou biologickou strukturu jako sítnice člověka.
Zdraví očí
Trh s doplňky stravy a funčními potravinami pro zdraví očí je hnán několika hlavními faktory – stárnutí populace, nezdravá strava, vzrůstající poptávka po přírodních surovinách a rostoucí náklady na zdravotní péči.
Většina výzkumu v této oblasti se zaměřila na makulu – žlutou skvrnu o velikosti 5 mm2 na sítnici – a s ní související onemocnění – věkem podmíněnou makulární degeneraci (AMD).
Žlutá barva této skvrny je dána vlivem obsahu karotenoidů luteinu a zeaxantinu, které získáváme z potravy.
Kromě těchto dvou karotenoidů jsou do přípravků určených pro zdraví očí často přidávány další složky – např. astaxantin, beta-karoten či extrakt z borůvek, stejně tak jako vitamin A, C a E.
Poslední studie ukazují, že vitamin C nemusí být přínosem pouze pro oči, ale že má i širší dopad na fungování centrální nervové soustavy (CNS). Podle vědců se výhody točí kolem speciálních receptorů v sítnici a mozku zvaných receptory typu GABA, které údajně modulují rychlou komunikaci mezi buňkami mozku tím, že jednají jako inhibitory “brzdy” na excitaci neuronů v mozku. Když není vitamin C déle přítomen, tyto receptory přestanou správně fungovat.
Dr. von Gersdorff a jeho spolupracovníci dodávají, že funkce vitaminu C v mozku ještě není zcela dobře pochopena. Nedostatek vitaminu C vede k onemocnění zvanému kurděje, jehož běžným příznakem jsou i deprese. Vědci předpokládají, že nová zjištění mohou pomoci vysvětlit tato pozorování. Mohou mít rovněž vliv na ostatní nemoci způsobené nefunkčností nervových buněk v sítnici nebo mozku – např. glaukom nebo epilepsie.
Dieta bohatá na vitamin C může působit neuroprotektivně na sítnici – hlavně u lidí, kteří jsou ke glaukomu zvláště náchylní. „Toto je však spekulativní a je třeba se ještě mnoho učit. Ale tento výzkum poskytuje některé důležité poznatky a povede k vytváření nových hypotéz a potenciálních léčebných postupů,“dodává Dr. von Gersdorff.
Zdroj: The Journal of Neuroscience
“Allosteric Modulation of Retinal GABA Receptors by Ascorbic Acid”
Autoři: C.I. Calero, E. Vickers, G. Moraga Cid, L.G. Aguayo, H. von Gersdorff, D.J. Calvo