Užívání zinku zmírňuje symptomy nachlazení

Publikováno: 17.02.2011

Doplňky stravy obsahující zinek mohou snížit závažnost a trvání nachlazení.

Nová recenze uvádí, že zinek, buď ve formě sirupu, pastilek nebo tablet, užívaný od prvního dne nástupu nachlazení může zmírnit závažnost a délku nemoci.

Přezkoumáním patnácti klinických studií se zjistilo, že pacienti užívající zinek měli méně příznaků nachlazení po sedmi dnech ve srovnání s placebo skupinou.

Nachlazení je jednou z nejrozšířenějších nemocí na světě. Odhaduje se, že dospělí trpí nachlazením 2x – 4x ročně, zatímco děti ve škole až 12x během roku.

Autoři provedli rešerše studií, ve kterých se užíval zinek po dobu nejméně pěti po sobě následujících dnů, nebo po dobu nejméně pěti měsíců. Do hodnocení bylo zahrnuto třináct terapeutických studií, sestávajících se z 966 účastníků) a dvě studie zabývající se prevencí (394 účastníků).

Souhrn výsledků studií ukázal, že zinek snižuje trvání a závažnost příznaků nachlazení je-li používán terapeuticky (k léčbě). A také vede ke snížení výskytu nachlazení, školní absence a užívání antibiotik u dětí při jeho preventivním užívání.

Zdroj: The Cochrane Collaboration,
Cochrane Database of Systematic Reviews, doi: 10.1002/14651858.CD001364.pub3.
“Zinc for the common cold”
Autoři: M. Singh & R.R. Das

Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě
10.02.2016

Vitamin C a zinek – spolehlivá podpora imunity u dětí (nejen) v zimě

Dětský organismus má v zimě napilno. Kromě náročného vývoje musí čelit častým nachlazením, zejména pokud navštěvují dětský kolektiv. O tom, kolik ztratí energie a zda je jeho imunitní systém v dostatečné kondici aby odolal, mohou rozhodnout i přijaté vitaminy a minerály.

Příčiny nachlazení? Lidem chybí vitamin D a sluneční svit, varují vědci
17.02.2016

Příčiny nachlazení? Lidem chybí vitamin D a sluneční svit, varují vědci

Trápí vás zimní nemoci? Příčinou je nedostatek vitaminu D. Jeho nízká hladina ohrožuje více než polovinu populace – oslabuje imunitu, souvisí s obezitou a podněcuje nádorové bujení.

Probiotika mohou podle studie u mužů sportovců zmírňovat symptomy nachlazení a chřipky
21.04.2011

Každodenní užívání probiotika Lactobacillus fermentum může zkrátit výskyt projevů infekcí respiračních cest u mužů sportovců, uvádí výsledky studie z Austrálie.