Vitamin D snižuje krevní tlak a riziko vzniku kardiovaskulárních chorob

Publikováno: 26.06.2013

Nová vědecká data dokazují, že existuje přímý a příčinný vztah mezi množstvím vitaminu D v těle, vysokým krevním tlakem a rizikem vzniku infarktu myokardu či mozkové mrtvice.

Rozsáhlá studie objasňuje souvislost mezi vysokým krevním tlakem (hypertenzí) a nedostatkem vitaminu D a potvrzuje, že nízká hladina vitaminu D může být příčinou vzniku hypertenze a zvýšit tak riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.

Z dřívějších pozorovacích studií byl znám fakt, že nízké koncentrace vitaminu D pravděpodobně souvisí se zvýšením krevního tlaku a hypertenzí. U tohoto vztahu však nebyla prokázána příčinná souvislost. Navíc, výsledky randomizovaných studií na lidech, kde byla zkoumána právě suplementace vitaminem D a její účinky na kardiovaskulární systém, byly velmi nejednotné. Celkový obraz této problematiky byl velice nepřehledný, a proto se vědci rozhodli podrobně tuto problematiku rozebrat. Výsledky jejich práce výrazně naznačují, že některým typům kardiovaskulárních onemocnění, může člověk předejít díky suplementaci vitaminu D nebo konzumací potravin o vitamin D obohacených.

Nová data zahrnují výsledky z celkem 35 studií a informace od více než 155 000 respondentů z řady center v Evropě a Severní Americe. Vědci takto odhalili, že lidé s vysokou koncentrací 25-hydroxyvitaminu D (25(OH)D) měli nižší hodnoty krevního tlaku, a tak i nižší riziko vzniku hypertenze.

Vědci našli průkaznou souvislost – na každé 10%-ní zvýšení koncentrace 25(OH)D v krvi připadá snížení rizika vzniku hypertenze o 8,1%.

Vitamin D by mohl mít příznivý vliv na podporu zdravé reprodukce mužů
03.06.2011

Vitamin D by mohl mít příznivý vliv na podporu zdravé reprodukce mužů

Podle nové studie vědců z univerzity v Copenhagenu by vitamin D mohl mít klíčový význam pro zdravou reprodukci mužů. Studie prováděná na třech stovkách zdravých mužů ukázala pozitivní vztah mezi pohyblivostí spermií a hladinou vitaminu D v séru.

Vitamin D ve spojitosti s vápníkem může u žen snížit riziko rakoviny kůže: Standfordská studie
01.07.2011

Ženy, které si doplňují stravu vitaminem D a vápníkem, tím mohou  snížit riziko, že onemocní rakovinou kůže.

Vitamin D může Vaše děti uchránit od depresí
30.01.2012

Vitamin D může Vaše děti uchránit od depresí

Vědci tvrdí, že děti s nízkou hladinou vitaminu D častěji trpí depresemi. Ty děti, které mají vyšší hladiny tohoto “slunečního vitaminu”, mají o 10% nižší riziko, že se u nich vyvinou nějaké psychické zdravotní problémy. Tato zjištění pocházejí ze studie, která byla provedena na univerzitě v Bristolu.